Bylo vám doručeno:

Oznámení o dosažení 12 bodů - "vybodování"

Co je vybodování?

Řidičům se za vybrané přestupky v dopravě spáchané na území ČR připisují trestné body. Možné je připsání 2, 4 nebo 6 bodů. Body jsou připsány na základě pravomocného rozhodnutí o spáchání přestupku – tedy po podepsání příkazového bloku na místě, nejčastěji v rámci silniční kontroly prováděné státní či městskou policií, nebo po doručení pravomocného rozhodnutí ze strany úřadu. Po roce bez bodovaného přestupku se 4 body odečítají. Naopak při dosažení 12 bodů může dojít k vybodování na 12 měsíců, přičemž tuto dobu nelze nijak zkrátit. Vybodování nenastává automaticky poté, kdy řidič reálně dosáhne 12 bodů, ale příslušný správní orgán (úřad s rozšířenou působností podle trvalého pobytu řidiče) musí řidiči nejprve doručit oznámení o dosažení 12 bodů.

Došlo mi „oznámení o dosažení 12 bodů a výzva k odevzdání řidičského průkazu“, co mám dělat?
Po doručení „oznámení o dosažení 12 bodů a výzvy k odevzdání řidičského průkazu“ lze podat námitky proti záznamu bodů. V prvotní fázi není třeba námitku blíže odůvodňovat. Pokud námitku doručíte na úřad do 5 pracovních dní od doručení oznámení, pak má odkladný účinek, což znamená, že vybodován nejste, řidičský průkaz neodevzdáváte a můžete dál řídit. Zákon výslovně hovoří o doručení námitek, většina úřadů akceptuje jejich podání do 5 pracovních dní – nicméně je namístě s podáním námitek neotálet. Jako vždy platí, že pokud byl dopis s oznámením o dosažení 12 bodů vhozen do schránky, je doručen fikcí 10. den uložení na poště, nikoliv až v den, kdy byl vhozen do schránky. Od 10. dne uložení na poště se tedy rozebíhá lhůta 5 pracovních dní pro podání námitek. Podat námitky proti záznamu bodů lze i kdykoliv později, ale takové podání již nemá odkladný účinek – v takovém případě platí, že řidič je po uplynutí 5 pracovních dní od doručení oznámení vybodován, musí odevzdat ŘP a nesmí nadále řídit, a to až do doby, kdy je případně některý z bodových záznamů smazán.

Jak probíhá námitkové řízení?
Správní orgán je povinen shromáždit podklady, na jejichž základě byly zapsány jednotlivé body, a přezkoumat, zda byly zapsány správně. V námitkovém řízení se nezkoumá, zda se jednotlivé přestupky staly (nelze tedy například podepsat blokovou pokutu nebo si nechat uložit pokutu příkazem, nepodat odpor a až v námitkovém řízení zahájit obhajobu s tím, že přestupek se nestal, dotyčný s jeho spácháním nesouhlasil apod.), ale zkoumá se pouze to, zda existují způsobilé podklady pro záznam bodů, ideálně tedy jestli příkazové bloky obsahují veškeré podstatné náležitosti a zda existují veškerá pravomocná rozhodnutí. Pokud je některý z bodových záznamů zaevidován neoprávněně, dojde k jeho smazání a celkový počet bodů tak klesne pod 12, řidič není vybodován a může dál řídit.
 
Jak předejít vybodování?
Drtivá většina řidičů se vyboduje tak, že sériově, minimálně jednou do roka, podepisují příkazové bloky na místě státnímu nebo městskému policistovi, a to až do dosažení 12 bodů. Mnohdy tak činí pouze na základě tvrzení policisty, že spáchali nějaký přestupek, aniž by o tom však existoval jakýkoliv důkaz (v blokovém řízení policista nemusí dokazovat, že ke spáchání přestupku došlo, postačuje, že řidič příkazový blok podepíše, čímž s tvrzením o spáchání přestupku a jeho právní kvalifikací souhlasí). Doporučujeme během silniční kontroly se žádným přestupkem nesouhlasit a nic – zejména příkazový blok – nepodepisovat. Policista pak musí přestupek postoupit k řešení na místně příslušný úřad (ten, v jehož katastrálním území k přestupku došlo). Jakmile vám pak z úřadu přijde dopis týkající se přestupkového řízení, je potřeba od počátku nic nepodcenit, začít s obhajobou co nejdřív a přenechat ji kvalifikovaným odborníkům, kteří mají se správním řízením bohaté zkušenosti.
 To platí i pro případ, kdy vám přijde „oznámení o dosažení 12 bodů a výzva k odevzdání řidičského průkazu“.

Nezávazné konzultace, zhodnocení případu zdarma.

+420 795 475 411

info@prikaz-odpor.cz