Byl vám doručen:

PŘÍKAZ

Příkaz je forma rozhodnutí ve zkráceném správním řízení. Pokud jej člověk od úřadu obdržel, znamená to, že byl shledán vinným ze spáchání přestupku a vyměřili mu trest. Správní orgán příkaz vydává jako první úkon ve věci a zpracovává jej na základě listinných podkladů (popřípadě dalších důkazů jako fotografie či videozáznamy), které mu byly doručeny od Policie ČR nebo obecní policie. 
Co dělat?
Pokud s uděleným trestem či jinou částí příkazu nesouhlasíte, je na místě se bránit, a to nejlépe s námi vybraným postupem právní pomoci. Pokud vás tlačí čas a nestačíte se s námi o věci poradit, i tak se braňte. Obrana proti příkazu se jmenuje „odpor“, a odpor je třeba podat/poslat na úřad nejpozději 8. den od dne, kdy by byl příkaz fikcí doručen, nebo jste dříve než 10. den osobně podepsali převzetí. Pozor! Příkaz je doručen fikcí 10. den uložení na poště. Podání odporu nemusí obsahovat žádnou argumentaci či obhajobu a je to dokonce nežádoucí! Stačí, když úřadu doručíte (doporučeně poštou, datovou schránkou, nebo osobně na podatelnu ) listinu, v níž uvedete své osobní údaje, spisovou značku a větu „Podávám odpor proti příkazu.“ Pokud budete odpor podávat v papírové podobě, tak ho vlastnoručně podepište.
Co se stane, když je podán včasný odpor?
Pokud včas podáme odpor, příkaz je zrušen a neplyne vám z něj žádný zákaz ani pokuta. Můžete tedy dál řídita neplatíte pokutu. Úřad následně může a v drtivé většině případů také bude pokračovat ve správním řízení,v němž již musí úřad spolehlivě prokazovat vinu na základě zákonných důkazů.Nemůže však již nikdy změnit výši pokuty a trestu jinak než je uvedeno v příkazu. podáním odporu neriskujete víc než již uvedený trest nebo úplné zrušení uloženého trestu. můžete tedy jen získat! Úřad vás tedy obešle listinou, kterou vás předvolá k ústnímu jednání, případně vyrozumí o možnosti vyjádřit se k podkladům které má pro vydání rozhodnutí. Nejpozději v tuto chvíli, ale nejlépe již po obdržení příkazu je vhodné se s námi neprodleně spojit, aby byl spolehlivě včas podán odpor. Vám za vinu kladený, domnělí přestupek bude muset správní orgán i přes všechny námitky právní obhajoby, navrhnutých proti důkazů, odvoláním, přezkoumáním, včas pečlivě a řádně prokázat.
Co se stane, pokud odpor podáte opožděně nebo vůbec?
V tom případě příkaz nabude právní moci, jinak řečeno začne platit devátý den od dne doručení příkazu. Máte-li vysloven zákaz řízení, musíte do 5 pracovních dnů od právní moci příkazu, odevzdat řidičský průkaz na úřadu příslušném dle bydliště (což nutně nemusí být úřad, který vydal příkaz) a do 30 dnů zaplatit pokutu na účet uvedený v příkazu. Přestupek je následně zapsán do karty řidiče a jsou vám připsány body do bodového hodnocení řidiče, pokud daný přestupek spadá do bodového hodnocení.
 Dá se něco udělat, pokud jste odpor nepodal, nebo ho podal opožděně?
Ano, dá. Ale trest již začal platit a jste povinen se mu podrobit (tedy odevzdat ŘP, zaplatit pokutu atd.). I v takové situaci se na nás můžete obrátit a pokusíme se příkaz zrušit v přezkumném řízení. To připadá v úvahu, zejména pokud se správní orgán dopustil nějaké zásadní nezákonnosti. Pokud příslušný nebo nadřízený správní orgán žádosti o provedení přezkumného řízení vyhoví a příkaz zruší, znamená to, že s vámi následně zahájí standardní správní řízení (pokud již například nenastal zánik odpovědnosti za přestupek, což znamená, že vás již nelze nijak potrestat). Co je ale podstatné, zrušení příkazu znamená, že trest v něm udělený nadále neplatí, úřad vám musí vrátit pokutu a od okamžiku zrušení příkazu můžete opět dál řídit.  
 
Proti každému příkazu lze podle § správního řádu podat odpor, a to nejpozději do 16 dnů ode dne odeslaní příkazu příslušným orgánem, písemně k (orgánu, který příkaz vydal). Včasným podáním odporu se příkaz ruší a správní orgán pokračuje v řízení. Zpětvzetí odporu není přípustné

+420 792 457 992

ua@prikaz-odpor.cz