Co když jste obviněn:

Správní řízení

Jde o sérii úředních úkonů, které vedou k vydání rozhodnutí, zda se dotyčná osoba dopustila přestupkového jednání nebo ne. Pokud úřad zahájí řízení, musí jej nějak ukončit – a to nejčastěji rozhodnutím o vině (a tedy i trestu) nebo nějakou formou zastavení řízení.
        V praxi je to tak, že úředník zahajuje řízení tehdy, když je na základě podkladů, které dostal od policie (popř. městské policie) přesvědčen o tom, že se člověk dopustil přestupku. Ať právní teorie říká cokoli, v praxi je to tak, že úředník zahajuje řízení s tím, že chce v jeho závěru rozhodnout o vaší vině, a tedy vás i potrestat (pokuta je ze zákona příjmem úřadu, který rozhodnutí vydal, takže úředník má přímý zájem na tom rozhodnout o vaší vině a vybrat od vás pokutu).
        Nejčastěji je prvním úkonem správního řízení vydání příkazu. Pokud proti příkazu podáte odpor, pokračuje úředník v dalších úkonech. Měl by provést důkazy, na základě kterých poté vydá rozhodnutí. Důkazy nejčastěji provádí během ústního jednání, k němuž musí obviněného řádně (tedy srozumitelně, řádně a včas) předvolat.

Došlo mi předvolání k ústnímu jednání, co mám dělat?
Nejpozději v této fázi je vhodné se s námi spojit a urychleně začít s realizací obhajoby, aby se maximalizovaly šance na úspěch (tedy na úplné zastavení řízení). Na ústním jednání, kam musí být obviněný předvolán písemně, bude úředník provádět důkazy, vyslýchat svědky a případně vyslýchat vás (vašeho zástupce). V této fázi je již zcela zásadní nechat se zastupovat, jelikož právě zde řidiči (jako obvinění) napáchají nejvíce chyb, zejména v podobě nerozvážných vyjádření, jež následně doslova vydláždí cestu k jejich potrestání, zpravidla pokutě, zákazu řízenívybodování.

Jaké důkazy se v řízení používají?
Nejčastějšími důkazy jsou listinné podklady, které úřad dostane od policie. Typickými důkazy jsou fotografie, videozáznamy, záznamy z měřících zařízení (měření rychlosti, měření alkoholu), výpovědi svědků (nejčastěji policistů), popřípadě výstupy ze zdravotnických rozborů a znalecké posudky. Tyto důkazy by měl správní orgán provést v souladu se zákonem a pak na jejich základě vydá rozhodnutí.
 
Co když je vydáno rozhodnutí o vině?
Vydání, řádný obsah a řádné doručení rozhodnutí jsou úkony, jež mají přesně zákonem vymezená pravidla a i zde úředníci leckdy dělají chyby. Pokud je vydáno rozhodnutí a vy s jeho obsahem nesouhlasíte, je třeba podat odvolání. Na to zákon stanovuje lhůtu 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Pozor! Jestliže byl dopis s rozhodnutím vhozen do schránky, je doručen fikcí 10. den uložení na poště, nikoliv až v den, kdy byl vhozen do schránky. Ani pošta v oznámení o uložení zásilky mnohdy neuvádí správně datum doručení zásilky fikcí. Pokud se odvolání podá včas, má odkladný účinek: neplyne vám z něj žádný zákaz, pokuta, ani se nepřičtou body, a to až do případného vydání rozhodnutí odvolacím úřadem (což může trvat i několik měsíců, kdy vám mohou být dříve udělené body smazány - nedojde k VYBODOVÁNÍ, nebo můžete navštívit polygon, kde dojde k odpočtu 4 bodů).
V případě zákazu řízení řidičský průkaz neodevzdáváte a můžete dál řídit. Definitivně pak rozhodne odvolací orgán (krajský úřad nebo jiný příslušný orgán). Do doby, než odvolací orgán rozhodne, je na vás stále pohlíženo jako na nevinného. 12 měsíců pro odpočet bodů od minulého přestupku dál běží. Pokud nadřízený orgán prvoinstanční rozhodnutí potvrdí, lze do 2 měsíců podat správní žalobu k soudu. Ta už však nemá odkladný účinek (o jeho přiznání lze požádat přímo soud).
        Když se odvolání nepodá, či se podá pozdě, rozhodnutí nabude právní moci po uplynutí 15 dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkovi. Pokud rozhodnutí nabude právní moci, je potrestaný řidič povinen podrobit se trestu. Tedy do 30 dnů zaplatit pokutu (nebo si na úřadu sjednat splátkový kalendář), do 5 pracovních dnů odevzdat ŘP a jsou mu do karty řidiče připsány body, pokud jde o bodovaný přestupek. I pravomocné rozhodnutí se někdy ještě dá dodatečně zvrátit za využití mimořádných opravných prostředků (přezkum nebo obnova řízení).

Nespáchal jste přestupek, nesouhlasíte s hrozícím trestem, nebo je pro vás dokonce likvidační?
V tom případě není jiná šance než maximálně účinná obhajoba. Mějte na paměti, že úředníci jsou zkušení rutinéři a jejich cílem je vás potrestat (= vybrat pro sebe, resp. svůj úřad pokutu), proto je potřeba od počátku nic nepodcenit, začít s obhajobou co nejdříve a přenechat ji kvalifikovaným odborníkům, kteří mají se správním řízením bohaté zkušenosti.

Nezávazné konzultace, zhodnocení případu zdarma.

+420 795 475 411

info@prikaz-odpor.cz