Byl Váš řidičský průkaz zadržen ?

Kdy může dojít k zadržení řidičského průkazu?

Policista – tedy příslušník Policie ČR, nikoliv strážník obecní policie – vám může zadržet řidičský průkaz výhradně v případech, kdy jste podezřelý z toho, že jste jako řidič fyzická osoba:
  • § 125c odst. 1 písm. b) řídí vozidlo po požití alkoholu nebo jiné návykové látky
  • § 125c odst. 1 písm. c) řídí vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodila požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky
  • § 125c odst. 1 písm. d) se odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení nebyla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou
  • § 125c odst. 1 písm. e) bod 1 - řídí motorové vozidlo a není držitelem řidičského oprávnění
  • § 125c odst. 1 písm. f) bod 2 - při řízení vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více
  • § 125c odst. 1 písm. h)  při řízení vozidla způsobí nehodu s ublížením na zdraví
  • § 47 odst. 1 při řízení vozidla způsobil nehodu s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví
Policista je oprávněn (tedy nemá povinnost – závisí pouze na jeho úvaze) fyzicky zadržet řidičský průkaz. Pokud ho nemáte u sebe, může ho prohlásit za zadržený, což má stejné důsledky jako fyzické zadržení.
Policista vám musí vystavit potvrzení o zadržení, o kterém informuje obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě spáchání skutku. Tomuto úřadu musíte do 5 pracovních dnů od spáchání skutku řidičský průkaz odevzdat, pokud byl prohlášen za zadržený (případně v téže lhůtě musíte úřadu oznámit jeho ztrátu nebo zničení).
Zmíněný úřad povede řízení o zadržení řidičského průkazu. Do 5 pracovních dnů ode dne doručení oznámení o zadržení řidičského průkazu musí učinit úkon k zahájení řízení. V řízení úřad rozhodne o oprávněnosti a délce trvání zadržení nebo o vrácení řidičského průkazu.
Jakmile vám byl na místě zadržen řidičský průkaz (nebo prohlášen za zadržený), nesmíte od toho okamžiku na území ČR dál řídit motorová vozidla.
Co dělat?
Obraťte se co nejdříve na nás – pomůžeme vám vyhodnotit situaci a doporučíme nejlepší strategii obrany.
Podáme žádost o vrácení řidičského oprávnění, a pokud by bylo rozhodnuto o zadržení řidičského průkazu, podáme odvolání. Není povinností policisty ani správního orgánu řidičský průkaz zadržet, je to pouze možnost – pokud k takovému kroku přistoupí, musí k tomu existovat konkrétní důvody a musí své rozhodnutí zákonným a přezkoumatelným způsobem odůvodnit.
Pokud policie nebo úřady postupovaly procesně vadně, nebo ve vašem případě neexistují konkrétní závažné důvody pro zadržení řidičského průkazu, může to být důvod k vrácení řidičského průkazu.
V případě vrácení zadrženého řidičského průkazu můžete ihned dál řídit motorová vozidla!
Zadržení řidičského průkazu nemusí vůbec znamenat konec vaší mobility. Díky odborné pomoci a správnému postupu se můžete bránit a zvýšit své šance na rychlé vyřešení situace. Neváhejte se obrátit s námi na zkušené právníky, kteří vám pomohou hájit vaše práva!
Problematiku upravují § 118b a 118c zákona č. 361/2000 Sb.


Nezávazné konzultace, zhodnocení případu zdarma.

+420 795 475 411

info@prikaz-odpor.cz